Загальні відомості про бібліотеку

         Історія шкільної бібліотеки, як і Дігтярівської школи в цілому, достеменно невідома. Про них згадується лише у документах 1904 року. На той час школа була церковно-приходською, тому у бібліотеці була переважна більшість духовних книг, які були призначені не для широкого кола читачів.

         Йшли роки. Розвивалася школа, відповідно змінювалася і бібліотека. У 1910 році було збудовано нове приміщення школи, у якому виділили одну простору кімнату під бібліотеку. Книжковий фонд її був більш різноманітний. Однак  художньої літератури та підручників для всіх учнів не вистачало. Та краплина друкованого слова бібліотеки давала життя школі в довгі роки буремного лихоліття революції, колективізації, голодомору, війни. Лише після Другої світової війни постачання книг до бібліотеки, на той час уже десятирічної школи, почало налагоджуватись. Проте батьки учнів все-таки ще купували деякі підручники.

         З 1971 року школа почала працювати в новозбудованому двоповерховому приміщенні, проектом якого було передбачено виділення двох кімнат для бібліотеки (одне приміщення, в якому бібліотека працює і сьогодні).

         Фонд бібліотеки зростав.  Виконуючи Постанову ЦК КПРС і Ради Міністрів СРСР від 24 листопада 1977 року №1029 «Про перехід на безплатне користування підручниками учнями загальноосвітніх шкіл», держава повністю забезпечила підручниками учнів і нашої школи. У 80-90-ті роки почали активно забезпечувати бібліотеку методичною та довідково-інформаційною літературою. Надходила велика кількість періодичних видань. Це дало ширші можливості для роботи бібліотеки як культурно-освітнього закладу, центру пропаганди книги.

       Сьогодні бібліотека розташована на другому поверсі основного приміщення навчального закладу. Її площа складає  26 м 2. У бібліотеці  одна штатна одиниця бібліотекаря (0,5 ставки).

        Бібліотека є структурним підрозділом школи. Її діяльність спрямована на виконання загальної мети, що зафіксована в Законі України „Про загальну середню освіту” – забезпечення всебічного розвитку особистості шляхом навчання та виховання, які ґрунтуються на загальнолюдських цінностях і принципах науковості, політкультурності, світського характеру освіти, системності, інтегрованості, єдності навчання та виховання, на засадах гуманізму, демократії, громадянської свідомості, взаємоповаги між націями і народами інтересах людини, родини, суспільства, держави.

       Традиційний абонемент і читальний зал у бібліотеці стали центрами інформації міжособистісного спілкування, сімейного читання. Бібліотекар Якименко О.П. надає читачам такі послуги: допомога у написанні рефератів, повідомлень, підбір інформації до залікових тижнів, до тематичних заліків, олімпіад і конкурсів. Її професійним кредо є слова великого педагога В.Сухомлинського: «Бібліотекар повинен любити читачів і тонко відчувати поруч із собою людину з її радощами і тривогами».

      Форми, методи і прийоми роботи шкільної бібліотеки різноманітні, залежно від віку учнів, а саме: масові заходи, книжкові виставки, полиці, бесіди, огляди новинок художньої літератури, вікторини, усні журнали, бібліотечні уроки, інсценізації, конкурси тощо. Олена Павлівна плідно співпрацює з педагогічним колективом школи.

     Важлива ланка інформаційної діяльності бібліотеки – це робота з батьками. З метою надання консультацій щодо виховання дітей, залучення їх до навчально-виховного процесу, в бібліотеці оформлена книжкова виставка «Для вас, батьки».Традиційно проводяться «Дні відритих дверей». У ці дні батьки мають можливість одержати рекомендації та поради щодо підбору художньої літератури для домашнього читання. На допомогу педагогічним працівникам, учням оформлені постійні та змінні книжкові виставки «Природа – наш дім», «Моя сім’я, моя родина в житті і долі України», «Уклін тобі, Тарасе!», «На хвилинку зупинись – на новинку подивись», «У світі казки чарівної» тощо. Систематично ведеться робота щодо поповнення куточка читача та стендів з новинками художньої і навчальної літератури.

   Робота з формування книжкового фонду в умовах недостатнього фінансування ведеться шляхом проведення акції «Подаруй бібліотеці книгу». З метою збереження бібліотечного фонду організовуються заходи щодо ремонту книжок, виготовленню закладинок; щомісяця проводяться рейди перевірок стану збереження підручників.

     З метою розвитку читацької активності щорічно проводяться конкурси на найактивнішого читача та на кращого декламатора віршів.

З 2009 року Олена Павлівна широко використовує інформаційно-комунікативні технології. Бібліотека забезпечена комп’ютером і принтером  EPSONWF-2520. З 2015 року проводиться системний облік навчальної літератури шляхом використання Єдиної системи централізованого електронного обліку підручників. Це надає можливість не лише обліковувати підручники, які ми вже маємо, але і визначити загальну потребу у всій необхідній навчальній літературі.

      У бібліотеці наявний комплект навчальних дисків: «Електронні підручники», «Народознавчі виховні години», «Родинні свята», «Години спілкування на правову тематику», які постійно поповнюються і використовуються педагогами в навчально-виховному процесі. Розпочата робота щодо створення медіатеки.